Alton School

Staff

Senior Leadership Team

Mr G Maher BA (Hons) Theology MA PGCE Headmaster
Mrs S Webb BEd (Hons) Physical Education Senior Deputy Head (Curriculum)
Mr C Bingham BA (Hons) PGCE Deputy Head (Pastoral)
Mrs J Fountain BCompt (Hons) CA(SA), ACA, PGCE (SP&FET) Bursar
Mrs Pim Grimes BA (Hons) English with Education PGCE Head of Prep School
Mrs H Langdale BA (Hons) History MSc Japanese Area Studies Director of Communications
Miss C Hobday BA (Hons) German & Italian MA PGCE Assistant Head, Pastoral
Mrs S Brooks BSc (Hons) Maths PGCE Assistant Head, Academic
Mr S Sanderson BA (Hons) Physical Education & Training Head of Sixth Form
Dr J Gould BEd PhD English/Russian Director of International Student Programme

Academic Staff

Mr J Barnes BSc (Hons) Physics Head of Mathematics
Mrs C Beard OCR Dip SpLD ACE Co-ordinator
Mrs C Burden Year 6
Mr G Bradshaw BSc (Hons) Business Information Systems, PGCE Business and IT Computer Science
Mrs B Brown BA (Hons) Physical Education & Training Head of Prep School Sport
Miss B Caffyn-Parsons BA (Hons) Law Careers Officer
Dr L Clayton BSc Biology of Plant & Animals PhD PGCE Head of Science
Mrs A Cowle BEd (Hons) Physical Education Head of Physical Education
Mrs E Croutear BA (Hons) French PGCE French, Latin
Mr J Daniel Drama
Miss E Dolby-Brown BSc Agriculture QTS Year 4
Mrs L Douglas BMus MMus LRSM ARCM HDEd Director of Senior Music
Mrs M Downey  BSc Psychology & Counselling MSc Therapeutic Psychology Psychology
Mrs C Drage BSc (Hons) Applied Biology PGCE Biology, Head of Chemistry
Mrs G Eacott BSc (Hons) Sports Sciences, MSc Biomedical Engineering, PGCE Mathematics
Mrs J Fensome, BEd Year 5
Mr T Gay BA (Hons) French, BA (Hons) Philosophy/Theology QTS Head of Religious Studies
Mr G Hawkins BA (Hons) History History, Government &  Politics
Ms M Hodgson BA (Hons) (Harvard) English & American Literature & Language MSt MLitt MA PGCE PGC Head of English
Miss E Inglis BA (Hons) Fine Art PGCE Acting Head of Art
Mr S James BSc (Hons) BSc PGCE LTA Level 5 (MCC) NASM-PES QTLS Director of Sport
Mrs M Jeffery Cert Ed Environmental Science Reception & Deputy Head Prep
Mrs R Jordan BA (Hons) Latin & Italian PGCE Latin
Mrs J Kerr Consultant
Mrs V Knight BSc (Hons) PGCE Science
Mrs J Love BEd Music & PE Year 1
Mr M Lyons BA (Hons) English Literature Senior School Librarian, English
Mrs H Maher BA (Hons) Religious Studies with History Religious Studies, Geography, History
Mrs G Matthews BA (Hons) History PGCE Year 5
Miss I Middleton BA (Hons) Textile Design PGCE Head of Art
Mrs R Millar Latin
Mr R Morgan MEng, IchemE, PGCE Physics
Mrs J Naylor-Davis BA (Hons) American Studies PGCE Art
Mrs J Nessa BA (Hons) English/History PGCE Year 2
Miss P O’Donnell BEd (Hons) Physical Education PE
Mr C Oakes-Monger BSc. PGCE Mathematics
Mrs P Payne MA PGCE Reception
Mrs S Penny BA (Hons) History PGCE Head of Humanities, Careers Co-ordinator
Mrs M Plana Duran BA (Hons) Tourism Mgt Prep Spanish
Mrs M Porter BSc (Hons) Geography PGCE Geography/Environmental Studies
Dr D Powell BSc MSc PhD Zoology & Oceanography  Science Technician
Mrs L Roberts BA (Hons) QTS Physical Education  Acting Head of Drama & Dance, Physical Education
Mr R Robinson MA, ARCM (performing), ARCM (teaching), LRAM, Dip RCM Perf, ALCM Director of Prep Music
Mrs S Schofield BA (Hons) French & Spanish PGCE Spanish
Mr K Scowcroft Year 3
Mr R Shanley BA (Hons) PGCE PE
Miss K Silvester BSc (Hons) Geography Acting Head of Geography
Mr P Swabey BA (Hons) French and PE, PGCE French and IT French & Spanish
Mr G Thomas LTA Level 4 Tennis Coach
Miss K Vincent-Brown BA (Hons) Visual Arts QTS Art & Design, Photography
Mrs I Walker BA (Hons) English MA PGCE English, Media Studies
Mr A Warner BA (Hons) English QTS DipRSA English, Careers
Mr S Watts BA (Hons) Economics PGCE MSc Economics
Mrs A Whicher Cert Ed English Year 6
Miss A Wilkinson BA (Hons) Textiles, Design and Print PGCE Art and Design (Maternity Cover) Art

Academic Support Staff

Mrs K Lowman (DPP) Welfare Officer
Mrs K Lawrence Before & After School Care

Class Assistants

Mrs Allen Classroom Assistant
Mrs A Cunningham BA (Hons) Printed Textiles & Surface Pattern Design Non-Teaching Assistant
Mrs J Briggs BA (Hons) French Non-Teaching Assistant
Mrs D Murphy Dip Level 3 Child Care & Education Classroom Assistant
Mrs F Thompson After School Care Assistant

Early Years Department

Mrs S Harvey BA (Hons) Early Years (Open) EYITT Deputy Head of Early Years Foundation Stage
Mrs O Waite-Uden BA (Hons) Early Childhood Studies Medstead Nursery Manager
Mrs H Bannister Nursery Practitioner
Miss C Beadle W/T Level 3 Child Care and Education Nursery Practitioner
Mrs M Bicknell W/T Level 3 Child Care & Education Nursery Assistant
Miss A Bray Level 3 Child Care and Education Nursery Practitioner
Miss G Caddy Level 3 Child Care and Education Robins Room Leader/Senior Practitioner
Mrs C Chappel Level 3 Child Care and Education Nursery Practitioner
Miss S Fell NNEB Nursery Practitioner
Miss Z Freemantle W/T Level 3 Child Care & Education Nursery Practitioner
Mrs Lynne Funnell Nursery Practitioner
Mrs E Gaynor Nursery Assistant
Miss A Grylik NVQ Level 3 Chicks Room Leader/Senior Practitioner
Miss L Harriott Lunchtime Nursery Supervisor
Mrs V Lowe Nursery Assistant
Miss E Malphus Cache Dip Level 3 Nursery Practitioner
Miss L Mardle Level 3 Childcare and Education Nursery Assistant
Mrs E Molyneux Dip Level 5 Childhood Practice Sparrows Room Lead, Senior Practitioner
Mrs N Oakes-Monger BED (Hons) with nursery specialism. MA in Childrens’ Literature Nursery Assistant
Mrs P Pearson Dip Level 3 Early Years Child Care & Education Nursery Practitioner
Mrs S Percy Nursery Assistant
Mrs H Rae Dip Level 3 Child Care & Education Nursery Practitioner
Mrs M Schofield NVQ Level 3 Under 2’s Room Lead, Medstead
Mrs C Short NVQ Level 3 Lower Nursery Co-ordinator / Senior Practitioner
Miss M Smith NVQ Level 3 Nursery Practitioner
Ms A Stephens Nursery Assistant
Mrs J Sylvester Lunchtime Assistant

Peripatetic Staff

Mr R Anderson FTCL LTCL Keyboard, Drums
Mrs H Nagatomo-Banks FLCM, ARCM Piano
Mrs E Bowyer BA Post Grad Dip Dance Teaching Studies PGCert LAMDA
Ms S Cartwright BA (Hons) LTCL, ATCL, CTABRSM Clarinet, Flute, Saxophone
Mr S Diggens MMus ATCL DipABRSM Flute, Piano
Ms A Duguid MA (Hons) PPRNCM Voice
Mrs S Ellison MA (Hons) Oboe, Bassoon, Piano
Mrs N Gadsby Swimming
Mrs V Golborn RADTeachDip LisD CDEd Ballet and Modern Dance
Mrs J King Swimming
Mrs W Lowe BA (Hons) Violoncello, Double Bass
Mrs R McHale-Ogedengbe Netball
Mrs S Nagle LTCL Violin, Viola
Mrs E Ongley LRAM, LGSM, PGCE Voice
Mrs M Page Swimming
Mrs J Stephenson BS (Hons) Brass, Recorder and Theory
Mr P Taylor RCM Guitar (acoustic, electric, bass)
Mr T Webster Swimming
Mrs S Wheaton BMus (Hons) CTABRSM Flute
Mrs R Wood MSc Environmental Science Taekwondo

Administrative Staff

Mr T Brooks IT Technician
Mrs S Fasey MSc Organisational Psychology Head of Communications
Mrs P Gillett Administrative Assistant
Mrs H Hayward BA (Hons) Visual Culture Finance Assistant
Miss R Hayler BSc (Hons) Sport & Exercise Science Office Manager
Mrs E Mitchinson BSc (Hons) Nursing Studies Social Media Co-Ordinator
Mrs S Pigott Head’s PA & Admissions Registrar
Miss S Spence BA (Hons) Politics & Government Marketing Manager
Mrs L Spindler Finance Assistant
Mr J Webb Transport Co-ordinator / Bursar’s Assistant
Ms E Wilding BA (Hons) French Bursar’s Assistant, Examinations Officer
Mrs A Winkworth Admin & Finance Assistant

Site and Domestic Staff

Miss J Clegg Cleaner
Mr D Burch Site Assistant
Mrs L Coulson Cleaner
Mr P Jerram Cleaner
Mrs M Jones Cleaner
Mr P Francis Site Manager
Mrs L Kennedy Catering Manager – Holroyd Howe
Mr R Marvin Head of Maintenance
Mrs M Oliver Cleaner
Mrs Peters Cleaner
Miss M Ruszcyk Cleaner
Miss S Smith Cleaner
Mr A Smykala Site Assistant